Nereye Gidelim: Bitlis

Bitlis İlçeleri

SVG Haritası; Adilcevaz, Ahlat, Bitlis, Güroymak, Hizan, Mutki, Tatvan

Bitlis Hakkında Kısa Bilgi

Bitlis tarihi Neolotik Çağ denilen Yenitaş dönemine kadar uzanmaktadır. Bitlis’in ve çevresinin yazılı tarihi pek aydınlatılamamıştır. Bunların sebepleri yüzeydeki kalıntıların azlığı ve şimdiye kadar gerçekçi bir arkeolojik çalışmanın yapılmamış olmasıdır.

Bitlis’in adının nereden geldiği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Kente; Asurlular Bit-Liz, Persler ve Yunanlılar Bad-Lis ya da Bad-Lais, Bizanslılar Bal-Lais-on, Babaleison ya da Baleş, Araplar Bad-Lis, Ermeniler Pageş ya da Pagişi demişlerdir. Asur dilinde Bit kelimesi yurt, Bet kelimesi kale anlamında kullanılmıştır. Bit-Liz demek Liz’in Yurdu, Bet-Lis ise Liz’in Kalesi demektir.

Kenti; tarihi, arkeolojik, mimari eserleri ve doğal güzellikleri ile turistik bir öneme sahiptir. Bunlara ek olarak kentte sportif amaçlı turizm, dağcılık, avcılık, kayak, kaplıca turizmi, kıyı turizmi gibi turizm etkinlikleri de bulunmaktadır.

Bilhassa yabancılar için kültürel turizm ve dağcılık, yerli turistler açısından kıyı ve kaplıca kullanımı şehrin turistik etkinliklerini oluşturmaktadır.