Kısaca: Çamlıhemşin

Çamlıhemşin Tarihi

Dünyaca ünlü Ayder Yaylası ile Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın önemli bir bölümünü içine alan Çamlıhemşin, 1 Nisan 1960 tarihinde Hemşin’den ayrılarak ilçe olmuştur. Daha önceki ismi Çamlıca olan belde, 27 Haziran 1957 tarihinde yürürlüğe koyulan 7033 sayılı yasayla Eski Trabzon da denilen Hemşin’den ayrılmıştır.

Çamlıhemşin Nerededir?

Çamlıhemşin ilçesi, Rize ilinin denize sınırı olmayan ilçelerindendir. İlçe denizden güneye, iç kısma doğru 22 km’lik bir mesafededir. İlçenin güneyi, doğu-batı doğrultusunda kavis yapan ve denize paralel olan, yükseklikleri 2 bin – 4 bin m arasında değişen Kaçkar Dağları ile çevrilmiştir.

İlçe, 885 km2 ‘lik bir alanı kaplamaktadır. Bu alan % 80 ormanla kaplı olup, dağınık ve tepelik bölgelerden oluşmaktadır. Neredeyse düz alan yok gibidir.

Bölge meyilli bir yapıda olduğundan ilçedeki akarsular 70 km’lik bir uzaklıktan 3000 m’lik bir rakımdan düşmektedir. İlçe merkezinden geçen Fırtına Deresi böyle bir yükseklikten aktığı için bu yüzden buraya Fırtına Vadisi denmiştir. Fırtına Deresi, Pazar – Ardeşen ilçe sınırından Karadeniz’e dökülmektedir.

0

Ayder Kardan Adam Festivali

2020 senesinde 13.’sü düzenlenen Ayder Kardan Adam Şenlikleri, 24-26 Ocak tarihlerinde gerçekleşiyor. 2 gün süren Ayder Kardan Adam Festivali, çeşitli yarışmalar, konserler, Dj performansları ile hoş bir festival sizleri bekliyor.