Kısaca: Alaçatı

Alaçatı Hakkında Kısa Bilgi

Alaçatı Begonvil Çiçekleri

Yakın geçmişte şirin bir Ege köyü olan Alaçatı günümüzde Türkiye’nin en elit turizm merkezlerinden bir haline dönüştü. Belde; her mevsim yaşayan dar sokakları, cumbalı taş evleri, otantik mekanları ve tasarım dükkanlarıyla daima ilginç ve güzel bir yer.

Yaz mevsiminde begonvil  bitkilerinin süslediği sokaklar ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Alaçatı’da akla ilk gelen şeyler arasında, sörf, rüzgar, taş evler, değirmenler, dar sokaklar ve damla sakızlı dondurma yer almaktadır. Türkiye’nin tek sakız ağacı bahçesi Alaçatı’da bulunmaktadır.

Alaçatı nerededir?

İzmir ilinin Çeşme ilçesine bağlı bu belde; il merkezine 79 km, ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır.

Alaçatı’nın Tarihçesi

Alaçatı’ya ilk yerleşimler Antik döneme kadar uzanmaktadır. Antik zamanlarda Agrillia olarak isimlendirilen yer, Grek kent-devletlerinden İyonya’nın en önemli yerleşim bölgelerindendi.

O dönemde Agrillia, İyonya’ya gelen tüccarların en önemli dinlenme mekanlarından biriydi. Agrillia’nın bu özelliği Bizans döneminde de devam etti. Anadolu topraklarının Türkleşmesi ile bölgede Rum nüfus giderek azaldı. Osmanlı zamanın da ise bölgede Piyade ve Süvari adında iki köy oluşturuldu. Her iki köyün yerlileri Alacaat aşiretinden olması sebebiyle belde zamanla Alaçatı olarak anılmaya başlanmıştır.

Çeşme kamp alanları 0

Alaçatı / Çeşme Kamp Alanları

Son yıllarda Türkiye’de artan çadır turizmi ile birlikte gençler özellikle çadır kampı ile tatil fikrine daha çok ilgi göstermeye başladılar. Sabit bir yere bağlı kalmadan yapılan çadır tatili, yeni bir coğrafyayı tamamen keşfetmek adına...

0

Alaçatı Sörf Cenneti

Bir zamanlar oldukça sakin bir balıkçı köyü olan Alaçatı, keşfedilmesinden bu yana tam bir sörfçü cenneti konumunda.