Kısaca: Doğa

Doğa nedir?

Doğa, kendiliğinden oluşan ve insan kontrolünün dışında kendini devamlı olarak tekrar tekrar yaratan ve değiştiren, canlı ve cansız nesnelerden meydana gelen varlığın tümüne verilen isimdir.

Doğa ile İnsan İlişkisi

İnsanoğlu olarak doğayla kurmuş olduğumuz ilişkiyi keşfetmek bazen bizlerde tuhaf bir duygu meydana getirir ve bizi heyecanlandırır. Hissettiğimiz bu duygular; egzotik, büyüleyici ve tamamen yeni bir dünyayı anlatan anlardan oluşabilir.

Ancak sıradan hayatımızın bize yaşattığı süreçler doğayla olan bağımızı zayıflattı. Sabah yataktan kalkmak, eski dostlarla takılmak; tanıdık, alışılmış şeyleri yapmak bize normal geliyordu. Peki sıradan yaşamın doğa ile aramıza koyduğu bu mesafe bize huzuru ve mutluluğu getiriyor mu?

İhtiyacımız olan: Doğanın Huzuru

Doğduğumuz günden bu yana doğal kabul ettiğimiz bir yaşamın içerisinde sarıp sarmalandık. Doğum öncesinden beri uzunca bir süre boyunca durum böyleydi.

Ama çağımızın insanı bir tuhaflık olduğunu anlamaya başladı. Ve aradığı şeyin ne olduğunun farkına vardı. Sonunda yaşamın her gününde ağaçlara, bitkilere, bulutlara ve güneş ışığına baktığında bunların ne anlama geldiğini anlamaya başladı.

Günümüz insanı, uzun zaman önce tıpkı atalarının yaptığı gibi doğayla bağ kurmanın yollarını buldu. Tek ihtiyacı olan doğanın açtığı kollara sarılmaktı.

İlham Verecek Ahşap Karavan Modelleri 0

Ahşap Karavan: Hem ev hem de araç

Ahşap olarak tasarlanan taşınabilir ev fikri yani ahşap karavan fikri insanın doğayla kucaklamak için ürettiği doğal bir ihtiyacın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Dünyada yaşamın var olmasından bu yana yeryüzü, üzerinde yaşayan canlılara barınmaları için...

Türkiye'nin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları 0

Türkiye’nin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Türkiye’deki ücretsiz kamp alanları o kadar fazla ki en iyilerini sizler için derlemeye çalıştık. Herkes biliyor ki Türkiye, pek çok kişinin tüm güzellikleriyle faydalanabileceği bir coğrafyada bulunuyor. Havası, denizi, güneşi ve doğası ile Türkiye...

Kızılay Gençlik Kampları 0

Kızılay Gençlik Kampları

Sivil Toplum Kuruluşları, bilim insanları, yazarlar, akademisyenler ve kendi alanında uzman kişilerin katılımıyla hazırlanan bilgilendirici seminerlerin yer aldığı gençlik kampları; spor, sanat ve eğitim alanlarında da gençlerin yeteneklerini açığa çıkarmalarına olanak sunuyor.

0

Munzur Kültür ve Doğa Festivali

Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Belediyesi tarafından 1999 senesinden beridir düzenli olarak her yıl düzenlenmektedir. Festival programında; paneller, söyleşiler ve film gösterileri yapılacaktır. Ayrıca çeşitli inanç yerlerine ziyaretler de gerçekleştirilecektir. 2020 yılındaki Munzur...

Güzelcehisar Lav Sütunları 0

Güzelcehisar: 80 Milyon Önce Oluşmuş Doğa Harikası

Bartın iline 17 km uzaklıkta yer bulunan Güzelcehisar Koyu, Karadeniz bölgesinin en güzel sahil kıyılarından birisidir. Bu göz kamaştırıcı koy, ziyaretçilerine bilhassa yılın Temmuz ve Ağustos aylarında ayrı bir güzellik sunmaktadır. Güzelcehisar koyunun adı...

0

Türkiye’deki Doğa Harikası Kanyonlar

Türkiye’nin her köşesi cennet kadar muhteşem doğa harikası yerlerden oluşuyor. Türkiye’de kanyon denince en çok akla gelen ve en çok gezilen kanyonların bir listesini sizler için derledik.

0

Türkiye’deki En Çok Gezilen Doğa Harikası Şelaleler

Türkiye’nin her köşesi cennet kadar muhteşem doğa harikası yerlerden oluşuyor. Sizler için Türkiye’deki şelaleler listesinde ilk akla gelen, en çok tercih edilen, en kısa zaman zarfı içinde sizlerin de gitmek isteyeceği 15 adet şelaleyi...