Nereye Gidelim: İstanbul

İstanbul İlçeleri

İstanbul SVG Haritasıİstanbul SVG Haritası; Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Şile, Silivri, Şişli, Sultanbeyli, Sultangazi, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İstanbul Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul’un adı çok eskilere dayanmaktadır. 9. yüzyılda yazılmış bir eserde bir insan ismi olarak geçer. Rum Meliki Timaoş’un oğlu İstanbul, dört sene süren hükümdarlığında şehrin yapımı için çalışmıştır. Ancak onun yerine geçen Konstantin şehrin inşaasını tamamlatır ve kendi adını koyar. Kentin adı 10. yüzyılda yazılmış bir eserde ise İstinbolin olarak geçmektedir.

Ayrıca İstanbul’un binlerce yıllık geçmişinde kent; Byzantion, Konstantinopolis, Konstantiniyye, Asitane, Darülhilafe, Dersaadet gibi birçok isimle de anılmıştır.

Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan bu kent, ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan dünyanın en önemli yerleşim yerlerinden birisidir. 300 bin yıllık tarihinde pek çok kültürün harmanlandığı bu kent, günümüzde devasa bir şehir haline dönüşmüş durumdadır.

İstanbul’un Bizans ve Osmanlı eserlerinin ağırlıkta olduğu tarihi yapılarını, nefes kesen Boğaz manzaralarını her gezginin mutlaka görmesi, keşfetmesi ve yaşaması gerekir.

İstanbul kamp yerleri 0

İstanbul’a Yakın Kamp Yerleri Listesi

Kamp keyfini dilediğiniz gibi yaşayın diye İstanbul’a yakın en iyi kamp yerleri için bir liste hazırladık. Göz kamaştırıcı manzaraların insan eli değmemiş doğa ile kaynaştığı alanlarda konaklamanın bizlere kattığı huzura paha biçilemez. Topraklarının yaklaşık...

Türkiye'nin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları 0

Türkiye’nin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Türkiye’deki ücretsiz kamp alanları o kadar fazla ki en iyilerini sizler için derlemeye çalıştık. Herkes biliyor ki Türkiye, pek çok kişinin tüm güzellikleriyle faydalanabileceği bir coğrafyada bulunuyor. Havası, denizi, güneşi ve doğası ile Türkiye...

Kızılay Gençlik Kampları 0

Kızılay Gençlik Kampları

Sivil Toplum Kuruluşları, bilim insanları, yazarlar, akademisyenler ve kendi alanında uzman kişilerin katılımıyla hazırlanan bilgilendirici seminerlerin yer aldığı gençlik kampları; spor, sanat ve eğitim alanlarında da gençlerin yeteneklerini açığa çıkarmalarına olanak sunuyor.