Kısaca: Uzungöl

Uzungöl Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Uzungöl, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı, il merkezine uzaklığı yaklaşık 99 km. olmasına rağmen ilçe merkezine uzaklığı 19 km’dir. Trabzon’dan araba ile önce Of ilçesinden geçip Solaklı Deresi’nin batı tarafından Uzungöl tabelalarını izleyerek beldeye ulaşabilirler. Ayrıca günübirlik Trabzon-Uzungöl arası çalışan yerel firmaların hatları da bulunmaktadır.

Uzungöl’ün Doğal Güzellikleri

Uzungöl, Türkiye’de yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları’nın birleştiği bir bölgede yer almaktadır. Bu yer  dünyada ılıman bölgedeki en yaşlı ormanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bölge bol yağışlı ve ılıman iklimi sayesinde her mevsim yeşil kalmayı başarmaktadır.

Demirkapı ve Soğanlı dağlarında 60’tan fazla endemik bitki türü kayıt altına alınmıştır. Bitkisel biyolojik çeşitliliğin tespit edilmesi amacıyla bölgede yapılan çalışmalarla, alanın flora ve vejetasyonu belirlenmiş olup, alanda 125 alt tür, 68 varyete olmak üzere 311 cinse ait toplam 658 adet bitki taksonu belirlenmiştir.

Çevre yabanıl hayvan yaşamı bakımından da zengin bir çevreye sahiptir. Özel Çevre Koruma alanı içerisinde toplam 59 adet memeli ve 250 adet kuş türü kayıt altına alınmıştır. Bölge memeli hayvanlardan, boz ayı, karaca, kurt, çakal, tilki, yaban domuzu, vaşak, porsuk, sansar, su samuru, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi vb. türlere ev sahipliği yapmaktadır.  Ayrıca ikisi kuyruklu kurbağa olmak üzere toplam sekiz farklı amfibi türünün de yaşadığı tespit edilmiştir.

Trabzon’da bulunan Uzungöl, Doğal Sit Alanı, Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı vb. yerler gibi koruma altına alınmış doğa harikası bir yerdir.

0

Uzungöl Tanıtım ve Gezi Rehberi

Rumca’da “Şarah” diye anılan Uzungöl; Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı turistik bir yayla köyüdür. Bu köy, 60’dan fazla endemik bitki türünü barındıran ender bölgeler arasındadır.