Karavan Yaşamı

Bazen “Doğaya dönmek lazım abicim, bırakacağım bu işleri” gibi sözleri hem kendiniz söylemişsinizdir hem de çevrenizden duymuşsunuzdur. İnsana özgürlük duygusunu hissettiren, seyahat etme arzusuna kulak verenlerin, doğal yaşam özlemi çeken pek çok kişinin hayalini kurduğunu bir yaşam biçimidir karavanla yaşam.

Ancak doğanın içinde karavanla bir yaşam sürmeye başladıktan bunun hiç de kolay olmadığını sadece siz bilirsiniz. Günlük zorunlu ihtiyaçlarınızı karşılamak, uygun bir konum bulmak ve o konumda tehlikelerden uzak kalarak yaşamak gerçekten zor bir iştir. Lakin zorluklarının yanında paha biçilemez bir duyguyu bize yaşattığı için karavan, özgürlüğün diğer adıdır.

Fakat aileniz veya arkadaşlarınız ormanın içinde sizin huzurlu ve mutlu bir yaşam sürdüğünüzü düşünürler. Bunun göründüğü gibi olmadığını onlara anlatmak hiç de kolay değildir.

Karavan tatillerinde önceden bir rota belirlemiş olsanız bile rotanızın dışına çıkmamak elinizde değildir. Karavanla seyahat etme niyetinde olanlar için yol gösterebilecek konuları burada paylaşacağız. Sonrası size kalmış, bizden söylemesi…

Özgürlük yaşanınca hissedilebilen bir kavramdır. Özgürlüğe açılan kapı sizleri bekliyor.

Kitap Önerisi:

Türkiye’nin İlk Karavan Rehber Kitabı

Yıl 1965… Lise yıllarımdı, yaz tatilinde iki arkadaşımla birlikte satın aldığımız bir çadır, çantamıza sığacak bir kaç alet ve ev eşyası ile Antalya’nın Side ilçesine kamp yapmaya gittik. Denize yaklaşık 150 metre uzakta kamp çadırımızı kurduk ve tatilimizi yaşamaya başladık.

Yakınımızda ki bir kampingi bir gün ziyaret etme fikri doğdu ve kampinge gittik. Kampingde çekme karavanla gelen dört kişilik bir Alman aile vardı. Çekme karavanla ilk ciddi tanışmam olan o anı hayatım boyunca unutmadım, unutmayacağım da.

Bu alanı dilerseniz boş bırakabilirsiniz.
Bu alan zorunlu değildir. İçeriğiniz yayınlandıktan sonra sizi bilgilendirmek için kullanılacaktır.
Eklemek istediğiniz yazının başlığını giriniz
Eklemek istediklerinizi yukarıdaki alana giriniz.