Türkiye

Türkiye, tarihin beşiği ve bir çok medeniyetin ülkesidir. Coğrafyası sebebiyle dünyanın en önemli geçiş yollarından biri olan Anadolu toprakları, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin izlerini taşımaktadır.

Bu bölümde Türkiye’de yer alan şehirlere göre; gezilecek yerler, kampçılık, karavan, bisiklet, dağcılık, denizcilik, kayak, uçurtma, paraşüt hakkında pek çok bilginin yer aldığı içeriklere yer verilmiştir.

Harika Bir Türkiye Tanıtım Videosu

Şehir adlarına tıklayarak o kent sınırları içinde yapılan etkinliklere ve gezi rehberi yazılarına ulaşabilirsiniz.

Marmara Bölgesi İlleri ve Özellikleri

Marmara Bölgesi; BalıkesirBilecikBursaÇanakkaleEdirneİstanbulKırklareliKocaeliSakaryaTekirdağYalova

Marmara Bölgesi’nin iki önemli turizm merkezi İstanbul ve Bursa şehirleridir.

Marmara Bölgesi Tanıtım Filmi

Edirne, İznik, Çanakkale ve Gelibolu tarihi turizmin geliştiği yerlerdir. Bursa ve Gönen çevresi ise kaplıca turizmi açısından önde gelen yerlerdendir. Güney Marmara’daki Kuş Cenneti ve Uludağ milli parkları da bölge turizminde önemli yer teşkil etmektedir.

Ege Bölgesi İlleri ve Özellikleri

Ege Bölgesi; AfyonAydınDenizliİzmirKütahyaManisaMuğlaUşak

Ege Bölgesi’nin bilhassa kıyı kesimleri, tarihi ve doğal güzellikleri bakımından turizmin çok geliştiği bölgelerdir.

Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Çeşme, Didim, Foça’da deniz turizmi gelişmiştir. Denizli iline bağlı Pamukkale’de travertenler ve kaplıcalar, İzmir ili Selçuk ilçesindeki Efes’te bulunan Meryem Ana Kilisesi ve antik kent; Bergama, Sard, Didim, Milet, Afrodisyas antik kentleri, Afyon ve Kütahya kaplıcaları Ege Bölgesinin turizm sektöründeki öne çıkan yerleridir.

Akdeniz Bölgesi İlleri ve Özellikleri

Akdeniz Bölgesi; AdanaAntalyaBurdurHatayIspartaKahramanmaraşMersinOsmaniye

Akdeniz Bölgesi’nin kıyı kesiminin elverişli iklim şartları, doğa harikaları ve tarihi zenginlikleri bu bölgede turizmin gelişmesine katkı sağlamıştır. Antalya şehri bu konuda öne çıkmaktadır. Sırasıyla Antalya, Alanya, Side, Kaş, Kalkan deniz turizminde öncü konumdadır.

Tarihteki Akdeniz uygarlığını gösteren Olimpus, Patara vb. antik kalıntılar çok önemli turistik yerlerdir. Bölgede büyük karstik oluşumlardan olan Damlataş ve İnsuyu mağaraları, Cennet – Cehennem obrukları vb. yerler tam bir doğa harikasıdır.

Akdeniz Bölgesi’nin sahip olduğu pek çok milli park, bölgede düzenlenen ve aşırı ilgi gören uluslararası yarışma ve festivaller bölge turizminin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

İç Anadolu Bölgesi İlleri ve Özellikleri

İç Anadolu Bölgesi; AnkaraKonyaKayseriEskişehirSivasKırıkkaleAksarayKaramanKırşehirNiğdeNevşehirYozgatÇankırı

İç Anadolu Bölgesi, çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yaptığı için tarih turizmi bakımından zengin bir bölgedir. Neolitik döneme ait yerleşimler, Hitit uygarlığından kalan bir çok eser bölgenin turizm zenginlikleridir.

İç Anadolu Bölgesi Tanıtım Videosu

Kayseri, Nevşehir, Niğde arasındaki Kapadokya Yöresi’nde Peribacası oluşumları, yeraltı şehirleri ve kiliseler turistik açıdan çok önemlidir. Konya, Selçuklu eserleri ve Mevlana Müzesi turizm açısından gelişmektedir. Ek olarak Eskişehir, Ankara, Konya, Niğde ve Kayseri illeri de kaplıca turizmi açısından önemli bir yere sahiptir.

Karadeniz Bölgesi İlleri ve Özellikleri

Karadeniz Bölgesi; AmasyaArtvinBartınBayburtBoluÇorumDüzceGiresunGümüşhaneKarabükKastamonuOrduRizeSamsunSinopTokatTrabzonZonguldak

Karadeniz Bölgesi, hem tarihi yerleri hem de doğal güzellikleri ile turizmde önemli duraklardan biridir. Bölgenin sahip olduğu iklim nedeniyle deniz turizmi gelişmemiştir. Ancak Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Amasya ve Sinop deniz turizminde gelişmektedir.

Karadeniz Tanıtım Videosu

Kaçkar Dağları’nda bulunan buzul gölleri, zengin çeşitliliğe sahip bitki türleri bölgenin deniz turizmindeki eksikliğini giderecek derecede ilgi görmektedir. Bolu Aladağlar ve Abant çevresi, kış sporlarının yoğun bir şekilde yapıldığı önemli merkezlerdir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi İlleri ve Özellikleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesi; AdıyamanBatmanDiyarbakırGaziantepKilisMardinŞanlıurfaSiirtŞırnak

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, sahip olduğu doğal güzelliklerine ve tarihi zenginliğine rağmen turizmde istenildiği gibi gelişememiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tanıtım Filmi

Açık hava müzesi konumda olan Adıyaman’daki Nemrut Dağı’nda Komagene Krallığı’na ait mezarlar ve çeşitli anıtlar, Şanlıurfa’daki Balıklı Göl, bölge turizminde en çok tercih edilen yerlerdir. Diyarbakır ilindeki Orta Çağ’dan kalma surlar, kuleler Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin öne çıkan turistik zenginlikleridir. Ek olarak Gaziantep şehrindeki Karkamış ve Roma döneminden günümüze kadar gelen kalıntılar turistlerin çokça ilgisini çeken yerlerdir.

Doğu Anadolu Bölgesi İlleri ve Özellikleri

Doğu Anadolu Bölgesi; AğrıArdahanBingölBitlisElazığErzincanErzurumHakkariIğdırKarsMalatyaMuşTunceliVan

Doğu Anadolu Bölgesi, ulaşım zorluğu ve konaklama tesislerinin yetersiz kalması sebebiyle turizm pek gelişememiştir. Ancak dağcılık, kış turizmi ve doğal güzellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

Doğu Anadolu Bölgesi Tanıtım Filmi

Nemrut Kaldera Gölü, Van Gölü, Gürlevik ve Bendimahi Çağlayanları öne çıkan doğa harikalarıdır. Ağrı ilindeki Doğubayazıt’ta bulunan İshakpaşa Sarayı, Kars’taki Ani Harabeleri, Erzurum ve Ahlat’taki Selçuklu eserleri Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli tarihi zenginliklerdir.