Nereye Gidelim: Erzincan

Erzincan İlçeleri

İl Haritası; Çayırlı, Erzincan, İliç(Ilıç), Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan, Üzümlü

Erzincan Hakkında Kısa Bilgi

Erzincan’ın kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Asur kaynaklarında Zuhma (Suhma) kentin bilinen en eski adı olarak kabul edilmektedir.

Kentin adının tarihte Azzi bölgelerinde yer aldığı için Aziriz olduğu biliniyordu. Selçuklular Aziriz adını çok beğenmiş olmalılar ki kente “Rahmet yağarsa can Aziriz can“, “Rahmet yağmazsa yan Aziriz yan” şeklinde tekerleme bile söylemişlerdir. Aziriz adı sonraları Eriza şekline dönüşmüştür. Zamanla Selçuklular bölgeye Erzingan demeye başlamışlardır. Günümüzde de şehir bilinen ismine kavuşmuştur.

Fırat’ın yukarı bulunan Erzincan, Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden birisi olmuştur. Tarihi ipek yolu üzerinde yer alan kent sırasıyle Hitit, Urartu, Med, Pers, Hellen, Roma hakimiyetine girmiştir. Malazgirt Zaferi’nden sonra da Türk ve Osmanlı egemenliğine geçmiştir.

Kent, Fırat’ın kollarından Karasu, doğu batı doğrultusunda uzanan demiryolu ile Sivas-Erzurum ve Trabzon-Sivas karayolunun birleştigi bir bölgede yer almaktadır. Kültürel zenginliğinin yanı sıra doğal güzellikleri, coğrafyası, mutfağı ve alışveriş seçenekleri ile tam bir turizm şehridir.

0

Türkiye’deki Kayak Merkezleri ve Kayak Yapılacak Yerler

Kış turizmi için çokça ilgi duyulan Türkiye’deki kayak merkezleri hakkındaki bilgileri yeniden derledik. Tanıtım videolarını özellikle izlemenizi öneriyoruz. Bu videolar kayak merkezleri hakkında oldukça aydınlatıcı bilgileri barındırmaktadır.

0

Türkiye’deki Doğa Harikası Kanyonlar

Türkiye’nin her köşesi cennet kadar muhteşem doğa harikası yerlerden oluşuyor. Türkiye’de kanyon denince en çok akla gelen ve en çok gezilen kanyonların bir listesini sizler için derledik.

0

Türkiye’deki En Çok Gezilen Doğa Harikası Şelaleler

Türkiye’nin her köşesi cennet kadar muhteşem doğa harikası yerlerden oluşuyor. Sizler için Türkiye’deki şelaleler listesinde ilk akla gelen, en çok tercih edilen, en kısa zaman zarfı içinde sizlerin de gitmek isteyeceği 15 adet şelaleyi...