Nereye Gidelim: Kars

Kars İlçeleri

SVG Haritası; Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Kars, Sarıkamış, Selim, Susuz

Kars Hakkında Kısa Bilgi

Kars’ın tarihi 5000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Anadolu MÖ 9 ve 6. yy. arasında Urartular döneminde altın çağında Kars’ta medeniyetin ilk izleri atılmıştır.

Hatta Van, Tuşpa bölgesindeki Çavuştepe – Gavaş arasında 2800 yıl önce yapılmış su kanalları hala işlevini kaybetmemiştir. Persler’in yöreye gelişi ile Anadolu eyalet olmuş ardından Büyük İskender’in Helenistik dönemi kent ve çevresine hakim olmuştur.

Kars’ın ismi MÖ 130-127 yıllarında Kafkas Dağları’nın kuzeyinden Dağıstan bölgesinden buraya gelerek yerleşen Bulgar Türkleri’nin “Velentur” boyunun “Karsak oymağından” gelmektedir.

Kaşgarlı Mahmut Kars kelimesi için: “Deve ya da koyun yününden yapılan elbise ve karsak derisinden güzel kürk yapılan bir hayvan, bozkır tilkisi” diye bahsetmiştir.

Türkiye’de bu isimden daha eski “Türkçe” isim taşıyan başka bir şehir daha yoktur. Kent, Kurtuluş Savaşı sırasında 15’inci Kolordu Komutanı Kâzım Karabekir Paşa tarafından 30 Ekim 1920 yılında kurtarılmış, 16 Mart 1921 Moskova Antlaşması ile de Türkiye’ye topraklarına katılmıştır.
0

Sarıkamış Kış Oyunları Festivali

Kars ilinin Sarıkamış ilçesinde her sene düzenli olarak kış oyunları festivali yapılmaktadır. 2015 yılından bu yana düzenlenen Sarıkamış Kış Oyunları Festivali, katılımcılarına oldukça eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

0

Türkiye’deki Kayak Merkezleri ve Kayak Yapılacak Yerler

Kış turizmi için çokça ilgi duyulan Türkiye’deki kayak merkezleri hakkındaki bilgileri yeniden derledik. Tanıtım videolarını özellikle izlemenizi öneriyoruz. Bu videolar kayak merkezleri hakkında oldukça aydınlatıcı bilgileri barındırmaktadır.