Nereye Gidelim: Kahramanmaraş

Kahramanmaraş İlçeleri

Maraş SVG Haritası; Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Kahramanmaraş, Nurhak, Pazarcık, Türkoğlu

Kahramanmaraş Hakkında Kısa Bilgi

Pek çok farklı medeniyete misafirperverlik yapmış olan Maraş ve çevresindeki ilk yerleşim izleri Paleolitik çağlara kadar uzanmaktadır.

Burada kurulmuş ilk uygarlık MÖ 2. yy.’da bölgeye hüküm süren Hititler olduğu düşünülmektedir. Çağımıza kadar sırasıyla Asur, Med, Pers, Makedonya, Roma, Selçuklu, Danişment, Dulkadir, Bizans, Haçlı, Osmanlı gibi pek çok medeniyet buraya hakim olmuştur.

Tarihte Maraş; Markasi, Markaji, Germenice gibi birçok isimlerle anılmıştır. Türkiye Büyük Milleti Meclisi’nin 7 Şubat 1973 tarihinde aldığı kararla günümüzdeki adı Kahramanmaraş olarak kabul edilmiştir.

Maraş şehri, Müslüman ve Hristiyan hakimiyetinde uzun süre kaldığı için her iki medeniyetin  sosyal ve kültürel zenginliklerin izlerini taşımaktadır. Keçi sütünden yapılan dondurmalarıyla, yemekleriyle, tatlılarıyla, camileri, konakları ve benzersiz şehir dokusu ile gezginlerin uğraması gereken kentlerden birisidir.

Yaz mevsiminde Kahramanmaraşlılar merkez ve yakın ilçe yaylaları olan Yavşan, Başkonuş, Yedi Kuyu, Karagöl, Yenicekale, Kazma, Kozludere, Bertiz gibi yayalara çıkmaktadır.

0

Türkiye’deki Kayak Merkezleri ve Kayak Yapılacak Yerler

Kış turizmi için çokça ilgi duyulan Türkiye’deki kayak merkezleri hakkındaki bilgileri yeniden derledik. Tanıtım videolarını özellikle izlemenizi öneriyoruz. Bu videolar kayak merkezleri hakkında oldukça aydınlatıcı bilgileri barındırmaktadır.