Nereye Gidelim: Isparta

Isparta İlçeleri

SVG Haritası; Aksu, Atabey, Eğridir (Eğirdir), Gelendost, Gönen, Isparta, Keçiborlu, Şarkikaraağaç, Senirkent, Sütçüler, Uluborlu, Yalvaç, Yenişarbademli

Isparta Hakkında Kısa Bilgi

Isparta’nın ve çevresinin tarihi  Paleolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Pisidia Bölgesi ise MÖ 2002’li yıllarda tarih kayıtlarına geçmiştir. Sonrasında bu bölgede Frigler, Lidyalılar ve Persler hüküm sürmüştür. MÖ 323 yılında ise Büyük İskender bu topraklara hakim olmuştur. O ölünce de Anadolu’nun bu kısmı Yunan toplumunun kontrolüne girmiştir.

Yunanlar bu bölgeye Is-Barid demişlerdir. Sonrasında bu kelime Sparta ve Isparta ismine evrilmiştir. Doğu Roma ve Bizans toprakları arasında yer alan kent, 1204 yılından sonra Anadolu Selçuklu Devleti topraklarına katılmıştır. 1391 senesine gelindiğinde Osmanlı Devleti sınırlarına katılan şehir, Anadolu’nun en önemli ticaret bölgelerinden biri olmuştur.

Şehir, gül ve lavanta bahçeleri dışında tarihi eserleriyle ve doğal güzellikleriyle de pek çok turistin ilgisini çekmeyi devam ettirmektedir. Milli parkları, bir çok sayıdaki mağarası, 23.5 km uzunluğundaki kayak pistine sahip Davraz Dağı ile şehir, gezginlerin mutlaka uğramaları gereken kentlerden biridir.

0

Türkiye’deki Kayak Merkezleri ve Kayak Yapılacak Yerler

Kış turizmi için çokça ilgi duyulan Türkiye’deki kayak merkezleri hakkındaki bilgileri yeniden derledik. Tanıtım videolarını özellikle izlemenizi öneriyoruz. Bu videolar kayak merkezleri hakkında oldukça aydınlatıcı bilgileri barındırmaktadır.

0

Türkiye’deki Doğa Harikası Kanyonlar

Türkiye’nin her köşesi cennet kadar muhteşem doğa harikası yerlerden oluşuyor. Türkiye’de kanyon denince en çok akla gelen ve en çok gezilen kanyonların bir listesini sizler için derledik.