Nereye Gidelim: Antalya

Antalya İlçeleri

Antalya SVG HaritasıAntalya SVG Haritası; Akseki, Aksu, Alanya, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı (Aydınkent), Kale (Demre), Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa, Serik

Antalya Hakkında Kısa Bilgi

Arkeolojik araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, 40 bin yıl öncesinde Antalya’da ve çevresinde insanların bir yaşam sürdüğü kanıtlanmıştır.

Attalos Yurdu manasına gelen Antalya, 2. Attalos tarafından kurulmuş bir kenttir. Şehir ve çevresine antik çağda, “çok verimli” anlamında Pamphylia, batı kesimine de Lykia denmekteydi.

MÖ 8. yüzyıldan başlayarak buraya Ege denizinin Batı kıyılarından göçenler; Aspendos ve Side gibi şehirleri kurmuşlardır.

2. yy. ortalarına kadar hüküm süren Bergama Kralı 2. Attalos, Side’yi kuşatmıştı. Antalya’nın yaklaşık 75 km. doğusunda yer alan Side’yi alamayan kral, günümüzde il merkezinin bulunduğu yere gelerek yeni bir şehir kurdu. Bu kente onun adı verilerek Attaleia dendi. Kent geçen zaman içerinde Atalia, Adalya şeklinde isimlerle de anıldı.

Tarihte pek çok farklı uygarlık bu bölgede hüküm sürmüştür. Konumu itibariyle savaşların hiç eksik olmadığı bir bölge olan kent ve çevresi zengin tarihi dokusunu bizlere miras bırakmıştır.

Karavantalya: Kamp, Karavan, Doğa Sporları ve Ekipmanları Fuarı - ANFAŞ 0

Karavantalya: Kamp, Karavan, Doğa Sporları ve Ekipmanları Fuarı

Karavantalya: Kamp, Karavan, Doğa Sporları ve Ekipmanları Fuarı; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu, Antalya Kamp ve Karavan Derneği ve...

Türkiye'nin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları 0

Türkiye’nin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Türkiye’deki ücretsiz kamp alanları o kadar fazla ki en iyilerini sizler için derlemeye çalıştık. Herkes biliyor ki Türkiye, pek çok kişinin tüm güzellikleriyle faydalanabileceği bir coğrafyada bulunuyor. Havası, denizi, güneşi ve doğası ile Türkiye...

0

Türkiye’deki Doğa Harikası Kanyonlar

Türkiye’nin her köşesi cennet kadar muhteşem doğa harikası yerlerden oluşuyor. Türkiye’de kanyon denince en çok akla gelen ve en çok gezilen kanyonların bir listesini sizler için derledik.

0

Türkiye’deki En Çok Gezilen Doğa Harikası Şelaleler

Türkiye’nin her köşesi cennet kadar muhteşem doğa harikası yerlerden oluşuyor. Sizler için Türkiye’deki şelaleler listesinde ilk akla gelen, en çok tercih edilen, en kısa zaman zarfı içinde sizlerin de gitmek isteyeceği 15 adet şelaleyi...