Nereye Gidelim: Van

Van İlçeleri

SVG Haritası; Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit(Gümüşdere), Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp, Saray, Van

Van Hakkında Kısa Bilgi

Tilkitepe ve Ernis mezarlıklarında yapılan kazılarda elde edilen buluntular Kalkolitik Çağ’dan (MÖ 5500-3500) bu yana bölgede devamlı bir yerleşim olduğunu kanıtlamıştır.

MÖ 3000’li yıllarda Hurriler burada hüküm sürmüşler ve merkez bir konum olarak kullanmışlardır. Hurrilerin Hititler tarafından yenilgiye uğratılmasından sonra Urartular yöreye uzun bir süre hakim olmuştur. Şehir 300 yıl boyunca Urartuların başkenti olarak kalmıştır.

İ.Sardur kentin kalesini inşa ettirdikten sonra buraya Urartu dilinde Biane adını koymuştır. Biana ya da Viane’den bozulma kentin ismi zamanla Van’a dönüşmüştür.

Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan kent; kaleleriyle, dünyaca tanınan kedisiyle, dört mevsim turizme elverişli toprakları ile her sene pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Özellikle dünyanın en büyük sodalı gölü olma özelliği ile ve 430 km’lik sahil şeridi ile  deniz gibi görünen Van Gölü görülmesi gereken yerler arasındadır.

0

Türkiye’deki En Çok Gezilen Doğa Harikası Şelaleler

Türkiye’nin her köşesi cennet kadar muhteşem doğa harikası yerlerden oluşuyor. Sizler için Türkiye’deki şelaleler listesinde ilk akla gelen, en çok tercih edilen, en kısa zaman zarfı içinde sizlerin de gitmek isteyeceği 15 adet şelaleyi...