Nereye Gidelim: Adana

Adana İlçeleri nelerdir?

Adana SVG Haritası; Aladağ (Karsantı), Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Sarıçam, Seyhan, Tufanbeyli, Yumurtalık, Yüreğir

Adana Hakkında Kısa Bilgi

Adana şehrinin tarihi 3.000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Akdeniz’e yaklaşık 160 km kıyısı olan bu kent, eski çağlardan beri Avrupa ve Asya arasında önemli ulaşım yolları üzerinde kurulmuş bir şehirdir.

Şehrin adı, pek çok kaynağa göre Hitit İmparatorluğu altındaki Kizzuvatna krallığının Adanya Uru adlı şehrinin adından türediği yönündedir. Diğer bir antik Yunan-Roman efsanesi de kentin isminin Seyhan kenarında kenti kuran Uranus’un iki oğlu Adanus ve Sarus’tan geldiğini söyler.

Adana’nın tarihi mimari yapıları, çarşıları, müzeleri ve parkları ile zengin yemek kültürüyle de ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Binlerce yıllık pek çok medeniyetin etkileşimi ile farklı bir tarihi kimlik kazanan şehir; Roma İmparatorluğu zamanından kalma tarihi yapılardan eski Türk beyliklerine ait mimari eserlere kadar pek çok kültürel zenginliği bir arada yaşamımıza imkan sağlamaktadır.

Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali 0

Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali (2022)

Senede bir kez düzenlenen Adana Portakal Çiçeği Festivali hazırlıkları haftalar öncesinden başlamaktadır. 2013’ten günümüze kadar – tüm dünyayı etkileyen malum salgını saymazsak – ara vermeden kutlanan festival, uluslararası düzeyde Türkiye’nin ilk sokak festivali olarak kabul edilmektedir. Karnavalın simgesi haline...

0

Türkiye’deki Doğa Harikası Kanyonlar

Türkiye’nin her köşesi cennet kadar muhteşem doğa harikası yerlerden oluşuyor. Türkiye’de kanyon denince en çok akla gelen ve en çok gezilen kanyonların bir listesini sizler için derledik.