Nereye Gidelim: Erzurum

Erzurum İlçeleri

Erzurum Haritası; Aşkale, Aziziye(Ilıca), Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Palandöken, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere, Yakutiye

Erzurum Hakkında Kısa Bilgi

MÖ 11. yy’da Azzi – Hayaşa dönemine uzanan kent tarihi ile şehir; Urartular, Medler, Persler, Bizanslılar, Sasaniler, Emeviler ve Abbasiler, Saltuklular, İlhanlılar, Selçuklular, Moğollar, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır..

Şehir kuyumculuğu ve Oltu Taşı işlemeciliği ile tanınmaktadır. Yarı değerli bir taş olan Oltu Taşı (kehribar) yalnızca Erzurum’a özgüdür.

Kentin gezilecek yerleri arasında; Erzurum Kalesi, Çifte minareli Medrese, Yakutiye Medresesi, Tabyalar, Taşhan, Ulu Camii, Lalapaşa Cami, Saat Kulesi, Çobandede Köprüsü ve daha pek çok medrese, han, hamam, cami, kale ve tarihi yapılar yer almaktadır.

Tarihi zenginliğinin yanı sıra doğa harikası güzellikleri olan Tortum Şelalesi, Narman Peri Bacaları, Hınıs Kanyonları, İspir Yedigöller, Çoruh Nehri ile şehir tam turistik gezi bölgesidir.

Kaplıcaları ile de bilinen termal sağlık cenneti olan Erzurum ili aynı zamanda milli mücadele yıllarında, milli birlik ve bağımsızlık hareketinin başladığı kongreye 23 Temmuz 1919 senesinde ev sahipliği yapmış, tarihi anlamı büyük bir şehirdir.

0

Türkiye’deki Kayak Merkezleri ve Kayak Yapılacak Yerler

Kış turizmi için çokça ilgi duyulan Türkiye’deki kayak merkezleri hakkındaki bilgileri yeniden derledik. Tanıtım videolarını özellikle izlemenizi öneriyoruz. Bu videolar kayak merkezleri hakkında oldukça aydınlatıcı bilgileri barındırmaktadır.

0

Türkiye’deki En Çok Gezilen Doğa Harikası Şelaleler

Türkiye’nin her köşesi cennet kadar muhteşem doğa harikası yerlerden oluşuyor. Sizler için Türkiye’deki şelaleler listesinde ilk akla gelen, en çok tercih edilen, en kısa zaman zarfı içinde sizlerin de gitmek isteyeceği 15 adet şelaleyi...