Nereye Gidelim: Kocaeli

Kocaeli İlçeleri

Kocaeli SVG Haritası; Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, Gölcük, İzmit, Kandıra, Karamürsel, Kartepe, Tütünçiftlik

Kocaeli Hakkında Kısa Bilgi

Eski çağlarda Bithynia denilen bölgede kurulan şehirler sırasıyla, Olbia, Astakos, Nicomedia, İznikmid, İzmid isimlerini almıştır.

Trakya’dan gelen Megaralılar MÖ 712 senesinde İzmit Körfezi’nin güneyindeki Başiskele beldesine yerleşerek Astakos denilen bir kent kurdular. Astakos kentinde yaşayan halk MÖ 262 yılında günümüzdeki İzmit’in yer aldığı bölgeye yerleştiler. Doğal bir liman olan İzmit Körfezi günümüzde oldukça işlek bir denizyoludur.

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu kent, Marmara Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden birisidir.

Şirin mi şirin köyleri, birbirinden etkileyici doğa harikaları ve geçen yüzyıllara rağmen ayakta kalmış tarihi yapıları ile gezginlerin gezip görmesi gereken kentlerden birisidir.

0

Türkiye’deki Kayak Merkezleri ve Kayak Yapılacak Yerler

Kış turizmi için çokça ilgi duyulan Türkiye’deki kayak merkezleri hakkındaki bilgileri yeniden derledik. Tanıtım videolarını özellikle izlemenizi öneriyoruz. Bu videolar kayak merkezleri hakkında oldukça aydınlatıcı bilgileri barındırmaktadır.