Nereye Gidelim: Bingöl

Bingöl İlçeleri

SVG Haritası; Adaklı, Bingöl, Genç, Karlıova, Kığı, Solhan, Yayladere, Yedisu

Bingöl Hakkında Kısa Bilgi

Bingöl’ün ve çevresinin Urartu, Asur, Pers, Roma, Arap, Selçuklu, Saltuk, Akkoyunlu, Safevi ve Osmanlı dönemlerinde önemli kent merkezi olduğu bilinmektedir. 1936 senesinde Çapakçur ismi ile il olarak kabul edilmiştir. Fakat  adı Bingöl olarak değiştirilmiştir. Yörede birden çok göl olduğu için bu ismi alması uygun görülmüştür.

Moğol, Akkoyunlu ve Karakoyunlu egemenliğinde kalan bölge, devlet sultanlarının mezarlarının bulunduğu Ahlat Mezarlığı’nı da içine almaktadır. Ahlat Mezarlığı Türkiye’nin en etkileyici İslam mezarlığı olarak kabul edilmektedir.

Bingöl’de gezilecek yerler arasında Çır Şelalesi pek çok kişinin tercih ettiği bir şelaledir. Yüzen Ada olarak bilinen şehrin Solhan ilçesinde bulunan gölün ortasında hareket eden ada çok popülerdir. Oldukça ufak bir göl olmasına rağmen derinliği 50 m’ye kadar ulaşmaktadır. Şehir merkezine 34 km mesafede Dikme Köyü Haserek bölgesinde bulunan Haserek Kayak Merkezi kayak tutkunlarının tercih ettiği yerler arasındadır.

0

Türkiye’deki Kayak Merkezleri ve Kayak Yapılacak Yerler

Kış turizmi için çokça ilgi duyulan Türkiye’deki kayak merkezleri hakkındaki bilgileri yeniden derledik. Tanıtım videolarını özellikle izlemenizi öneriyoruz. Bu videolar kayak merkezleri hakkında oldukça aydınlatıcı bilgileri barındırmaktadır.