Nereye Gidelim: Bartın

Bartın ilçeleri nelerdir?

İl haritası; Amasra, Bartın, Kurucaşile, Ulus

Kent, Batı Karadeniz bölgesinde doğal güzelliği, plajları, tarihi yapıları, mağaraları ile dikkatleri çeken bir yerdir.

Bartın Hakkında Kısa Bilgi

Kent ve çevresine ilk yerleşenler ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak yöreye ilk gelenlerin MÖ 14. yy’da gelen Gaşkalar olduğu sanılmaktadır. Hitit İmparatorluğu’nun güçlenmeye başlamasıyla bölgedeki Gaşka egemenliği sona ermiştir.

Hitit İmparatorluğu’ndan sonra kent ve çevresine Lydialılar, Persler, Makedonyalılar, Bithynia Krallığı ve Romalılar hâkim olmuşlardır. Roma döneminde ise Bartın’ın askeri ve ekonomik sebeplerden ötürü önem kazanmıştır. Roma İmparatorluğu M.S. 395’te ikiye ayrıldığında bölge Doğu Roma sınırları içerisinde kalmıştır. Bu dönemden sonra yörede Bizans etkinliğinin sürdüğü, 13. yy’da Türklerin Anadolu’ya gelmesinden sonra kent ve çevresinin Candaroğulları Beyliği’nin egemenliğine girdiği tarih kayıtlarına geçmiştir.

Bartın’a yolunuz düşerse Amasra’nın balık ve salatasından yemeden, Bozköy ve Çakraz’da denize girmeden, Güzelcehisar lav sütunlarını görmeden, doğa yürüyüşlerine katılmadan, kendine has özellikleri olan bir Bartın evini ziyaret etmeden dönmeyin.

Güzelcehisar Lav Sütunları 0

Güzelcehisar: 80 Milyon Önce Oluşmuş Doğa Harikası

Bartın iline 17 km uzaklıkta yer bulunan Güzelcehisar Koyu, Karadeniz bölgesinin en güzel sahil kıyılarından birisidir. Bu göz kamaştırıcı koy, ziyaretçilerine bilhassa yılın Temmuz ve Ağustos aylarında ayrı bir güzellik sunmaktadır. Güzelcehisar koyunun adı...