Nereye Gidelim: Tunceli

Tunceli İlçeleri

İl Haritası; Çemişgezek, Hozat, Mazgirt, Nazımiye, Ovacık, Pertek, Pülümür, Tunceli

Tunceli Hakkında Kısa Bilgi

Doğu Anadolu Bölgesinin batısında çok sarp ve dağlık bir alanda yer lan Tunceli’nin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Tunceli’ye ilk yerleşen topluluklar Orta Asya’dan gelen Türk kavimleridir.

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında 30 Mayıs 1926 yılında Hozat ilçesi merkez olarak kabul edilmiş “Dersim” ili kurulmuştur.

1938 senesine gelindiğinde merkez ilçe “Kalan” kasabasına taşınmış ismi de “Tunceli” olarak değiştirilmiştir. Günümüzde merkez ilçe şehrin ismi de olmuştur. Yüksek dağlar üzerinde yükselen bu kentin adına Cumhuriyet döneminde “Tunç yürekli insanların beldesi” anlamına gelen bu isim verilmiştir.

Tunceli’nin, Çemişgezek ilçesinin güneyindeki Keban Baraj Gölü altında kalan Pulur (Sakyol) Höyüğünde 1968-1970 seneleri arasında kazı çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen bulgular, bölgede Kalkolitik Çağda (İ.Ö. 5500-3500) yerleşim olduğunu göstermektedir. Ayrıca kazılarda kale görünümünde evlere, ocaklara, dibeklere, çeşitli öğütme araçlarına, çeşitli hayvan resimlerine, tunçtan yapılmış iğne ve kazma gibi çeşitli madeni eşyalara rastlanmıştır.

0

Munzur Kültür ve Doğa Festivali

Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Belediyesi tarafından 1999 senesinden beridir düzenli olarak her yıl düzenlenmektedir. Festival programında; paneller, söyleşiler ve film gösterileri yapılacaktır. Ayrıca çeşitli inanç yerlerine ziyaretler de gerçekleştirilecektir. 2020 yılındaki Munzur...