Kısaca: Peri Bacaları

Peri bacaları nasıl oluşmuştur?

Peri Bacaları nasıl oluşmuştur?Peri bacaları oluşumu bir kaç evrede meydana gelmiştir. İlk başta volkanik hareketlilik sonucu yeryüzüne çıkan lavlar çukur bir bölgede birikmeye başlamıştır. Milyonlarca yıl devam eden lav püskürmeleri, soğuyarak sertleşen katmanların üstüne yeni lav katmanlarının oluşmasına sebep olmuştur.

Yanardağlar faaliyetini durdurduktan sonra ikinci aşamada devreye akarsular girmiştir. Sertleşmiş lavın üzerinden akan akarsular, kayayı aşındırarak katmanlar üzerinde kanallar oluşturmuştur. Farklı yönlerden esen rüzgarlar ise bu kanalların dalgalı bir görünüme sahip olmasına neden olmuştur. Rüzgarın aşındırması sürdükçe bazı bölümler ana parçadan ayrı bir görünüme kavuşmuştur. Bu da bildiğimiz Peri Bacası görünümüdür.

Şapkalı Peri Bacaları nasıl oluşmuştur?

Peri bacaları oluşumuBu tarz bir görünüme sahip Peri Bacası; üst katmanı daha sert ve ağır, alt katmanı ise daha yumuşak ve hafif lav katmanların bulunduğu bölgelerde yer almaktadır.

Şapka kısmını oluşturan ağır katman, aşağı doğru baskı yaparak alttaki hafif katmanı sertleşmiştir. Böylece kayanın altındaki kısım rüzgar aşındırmasına karşı daha fazla direnç göstermiştir. Rüzgarın gücü büyük kaya parçalarının aşınarak yok olmasına neden olmaktadır. Fakat taşın ağırlığından dolayı sertleşen kısım yok olmadığı için böyle şapkalı bir Peri Bacası görünümü meydana gelmiştir.

Aşındırma çok yavaş bile olsa devam ettiğinden dolayı günün birinde bu şapka bölümü düşecektir. Baskı ortadan kalktığı için alttaki kısım kolayca aşınacak ve peri bacalarının sonu olacaktır. Ancak dünyanın başka bir yerinde de yeni Peri Bacaları oluşumu devam edecektir.

Göreme Milli Parkı 0

Kapadokya’da Gezilecek En Popüler Yerler

Kapadokya’da gezilecek yerler arasında Göreme Milli Parkı, Ürgüp, Uçhisar, Ihlara Vadisi, Ortahisar, Avanos ve Çavuşin öne çıkan yerlerdir. Hangi mevsim olursa olsun Kapadokya, Türkiye’nin en özel bölgelerinden birisidir. Kapadokya ismini, Farsça “Güzel Atlar Ülkesi”...