Nereye Gidelim: Batman

Batman İlçeleri

İl SVG Haritası; Batman, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk, Sason

Batman Hakkında Kısa Bilgi

Batman’ın merkezi yeni bir yerleşim bölgesi olmasına rağmen, yakın çevresi tarih öncesi zamanlardan bu yana eski bir yerleşim olduğu bilinmektedir. Kentin ismi Batman çayından gelmektedir.

Batman’ın bulunduğu merkez eskiden İluh adında bir köydü. İluh, Hallan Çemi ve Garzan boyunca Kuriki Höyük,  Sumaki Höyük, Gre Amer ve Hasankeyf gibi yerler aslında birer höyüktür. Höyükler bölgenin 10 bin yıllık hikayesinin izlerini taşımaktadır.

1990 senesinde il olduktan sonra şehir büyümeye başlamıştır. Kentin içinde yer alan antik kentler, mağaralar ve birçok tarihsel mekanlar dikkat çekicidir.

Dicle nehrinin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi ile kent antik kent Hasankeyf ile anılmaktadır. Dünyada eşi benzeri olmayan 1000’den fazla mağarası ve tarihsel anıtlarıyla kent tam bir doğa harikasıdır.

İçkale, Zeynel Bey Türbesi, Sason Kanyonu, Mor Kiryakus Manastırı ve Şehir Müzesi ziyaretçilerine eşsiz tarihi ve kültürel değerleri sunmanın gururunu yaşamaktadır.

Leziz yemekleri, misafirperver halkı, yanı başında binlerce yıllık bir tarihi ve yeni modern şehir merkezi ile kent ziyaretçilerini bekliyor.