Kısaca: Ada

Ada Nedir?

Ada, etrafı tamamen sularla çevrili olan kara parçasıdır.Ada, etrafı tamamen sularla çevrili olan kara parçasına denir.

Dünyadaki adaların tamamı 10 kilometrekaredir. Adalar tek tek veya gruplar halinde olabilirler. Gruplar halinde olan adalara takım adalar denir.

Adalar bir okyanus, deniz, göl ya da akarsuyun ortasında bulunabilir. Bulunduğu sudan daha yüksekte olan, dört bir tarafı su ile çevrili tüm kara parçalarına ada denmektedir.

Türkiye’nin en büyük adası hangisidir?

Türkiye’nin en büyük adası aynı zamanda Çanakkale şehrinin bir ilçesi olan Gökçeada’dır. Gökçeada’da 5 tane köy bulunmaktadır. Adanın yüz ölçümü 279 km²’dir.

Türkiye’deki diğer adalar

Büyükada (5,3 km²), Heybeliada (2,5 km²), Kınalıada (1,3 km²)
Burgaz adası (14,5 km²), Sedef adası, Kaşık adası (Pide adası), Tavşan adası, Yassıada ve Sivriada, Marmara adası, Paşalimanı adası (21,4 km²), Avsa adası (20,6 km²), Ekinlik adası (2,5 km²), İmralı adası (10 km²), Koyun adası (1,7 km²), Bozcaada (36 km²), Alibey adası (23,4 km²), Uzunada (25,4 km²) ve Karaada’dır (9,1 km²)

Ada çeşitleri nelerdir?

Yeryüzünde adaları 4 grupta toplayabiliriz. Bunlar; volkanik adalar, mercan adaları, alüvyal adaları ve kıtadan kıtaya adalardır.

0

Cunda Adası Gezi Rehberi

Cunda Adası; Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan üç büyük ada olan Gökçeada, Bozcaada ve Uzunada’dan sonra gelen dördüncü büyük adadır. Rumların tarihte Kokuluada (Moshinos) diye isimlendirdikleri Cunda, çam ve zeytin ağaçlarıyla ünlenmiş tam bir cennet köşesidir.