Kısaca: Kartepe Dağı

Kartepe Dağı

kartepe dağıKartepe, eskiden Kel Tepe olarak bilinmekteydi. Bu dağ; Kocaeli ilinin güneydoğusunda yer alan, Samanlı dağları silsilesinin en yüksek noktası olan 1601 metre yüksekliğinde ve Marmara bölgesinin en yüksek ikinci dağı konumundadır.

Ekseni çoğunlukla 1. zaman kayaçlarından oluşan Kartepe Dağı, maki ve orman örtüsüyle kaplı durumdadır. Fındık, Meşe, Kestane ağaçları bölgedeki çok sık bulunan ağaçlardır.

Kartepe Dağı’nda Gezilecek Yerler

İstanbul, Sakarya ve Yalova şehirlerine olan yakınlığıyla öne çıkan ve turistik bir tesis olan Kartepe, kışın kayak ve snowboard sporlarını seven kişilerce sıkça ziyaret edilmektedir. Doğal güzellikleri ile de  çokça tercih edilen Kartepe’de doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, yamaç paraşütü, binicilik, dağ bisikleti, paintball gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Kartepe’de en çok tercih edilen yerlerin en başında Kartepe Kayak Merkezi gelmektedir. Kartepe’yi ziyaret edenlerin ekseriyetinin amacı kayak yapmak olsa bile Kartepe Dağı ve çevresinde gezilecek çok yer ve yapılacak çokça seçenek bulunmaktadır. Kuzu Yaylası, Aygır Deresi, Thököly Anıtı, Maşukiye bu bölgede gezilmesi gereken yerler arasındadır.

0

Türkiye’deki Kayak Merkezleri ve Kayak Yapılacak Yerler

Kış turizmi için çokça ilgi duyulan Türkiye’deki kayak merkezleri hakkındaki bilgileri yeniden derledik. Tanıtım videolarını özellikle izlemenizi öneriyoruz. Bu videolar kayak merkezleri hakkında oldukça aydınlatıcı bilgileri barındırmaktadır.